Klāt grāmatu diena!
Novembris ir
Latvijas patriotisma mēnesis, kad atzīmējam gan valsts dzimšanas dienu, gan
Lāčplēša dienu, tāpēc šajā mēnesī jums ieteiktu izlasīt patriotisku grāmatu - Aleksandrs Grīns “Dvēseļu putenis”, kas vēsta
par 1. pasaules karu Latvijā, pirmajām latviešu nacionālajām militārajām
vienībām – latviešu strēlniekiem un Latvijas brīvības cīņām pirms nu jau vairāk
kā 100 gadiem, kuru rezultātā latvieši izcīnīja savu valsti.
Minēto cīņu laiku autors neattēlo vispusīgi kā vēsturnieks, bet liek mums dzīvot līdzi, just, par katra pulka vai atsevišķa karavīra varoņdarbiem, piespiezdams staigāt viņu pēdās. Aleksandrs Grīns pats ir piedalījies Pirmajā pasaules karā, tāpēc šis romāns ir daļēji dokumentāls.
Romāna pirmā un trešā daļa sarakstīta pirmajā personā, skatot notikumus ar lauku zēna Artūra Vanaga acīm. Latvijas bagātie novadi Kurzeme un Zemgale ir nopostīti, tās iedzīvotāji devušies bēgļu gaitās uz Krieviju. Visur valda posts un neziņa, tomēr, neskatoties ne uz ko, tiek izcīnīta un nodibināta patstāvīga Latvijas valsts.
Romāns uzdod arī jautājumus par to, kāda ir brīvības cena? Kara rezultātā iedzīvotāju skaits bija samazinājies no 2,55 milj. 1914. gadā līdz 1,3 milj. 1918. gadā (gandrīz puse iedzīvotāju). No 60 000 kareivju, kas dienēja latviešu pulkos, liela daļa tā arī vairs nepārnāca mājās …
“Dvēseļu putenis” līdz ar pārējiem Aleksandra Grīna romāniem, lai cik tie ir atšķirīgi, veido vienu mītu: par tālos aizlaikos zaudēto un pēc Pirmā pasaules kara atgūto brīvību.
Pēc romāna motīviem 2019. gadā pirmizrādi piedzīvoja Latvijas vēsturiskā pilnmetrāžas spēlfilma ar tādu pašu nosaukumu “Dvēseļu putenis”.
Grāmatas pieejamība bibliotēkās
Lasiet "3td E-grāmatu bibliotēka"