Dzejas dienu 2024 viesis - dzejnieks Ivars Šteinbergs
Liepājas publiskās bibliotēkas Dzejas dienu laikā aicina dzejas, literatūras draugus un ikvienu interesentu tikties ar Latvijā jau zināmiem dzejniekiem un literātiem, arī ar tiem, kuri sevi dzejā ieraudzījuši pavisam nesen un izjutuši brīnišķo saikni ar dzeju un rakstīto vārdu.
Dzejas dienas 2024 savu skanējumu bibliotēkās uzsāks 2024. gada 9. septembrī plkst. 11.00 ar semināru “Sarunas par literatūru” – literatūras žurnāliste Liega Piešiņa sarunāsies ar Dzejas dienu viesi - dzejnieku Ivaru Šteinbergu par tendencēm mūsdienu literatūrā un jaunākajām daiļliteratūras grāmatām latviešu valodā.
Savukārt 9. septembrī plkst. 17.00 notiks dzejnieka Ivara Šteinberga autorvakars. Ar dzejnieku sarunāsies un vakaru vadīs literatūras žurnāliste Liega Piešiņa.
Ivars Šteinbergs ir dzejnieks, atdzejotājs, literatūras kritiķis un literatūrzinātnieks. Viņam iznākuši četri dzejoļu krājumi: “Strops” (2020),
“Jaunība” (2022), “Ābece” (2024), “Anatomijas vārsmas” (2024). Pirmā publikācija, dzejas kopa “”Dzejoļi”, 2012. gadā interneta žurnālā “Satori”.
Atdzejojis un presē publicējis cittautu autoru atdzejojumus.
Par savu pirmo dzejoļu krājumu “Strops” dzejnieks saka: “Es vienā brīdī sapratu, ka grāmata jāsauc par “Stropu”. Šie dzejoļi rakstīti dažādos dzīves posmos, līdz ar to daudzi runā savā, no pārējiem atšķirīgā balsī, un tad, kad tos saliek kopā, tie manā apziņā veido stropam līdzīgu dūkoņu. Tā ir tāda silta polifonija, vietām daiļskanīga, citviet griezīga. Tāpat ”strops” man nozīmē darbu – mērķtiecīgus pūliņus un saldu ražu, - taču, protams, tas ir darbs, kas nav iespējams bez dzēlieniem”.
Dzejoļu krājums “Jaunība” ir veltījums autora paaudzei, kas uzaugusi 21. gs. sākumā. Katra no trim grāmatas nodaļām atbilst savai jaunības pieredzes šķautnei. 2023. gadā par krājumu autors saņem Latvijas Literatūras gada balvu nominācijā Labākais dzejas autordarbs.
Šogad, 2024. gadā, dzejniekam iznākušas divas grāmatas:
- “Ābece” ir konceptuāls dzejprozas krājums, ko veido mikroesejas par burtiem un kombinatorās dzejas vingrinājumi. “Ābece” paredzēta cilvēkiem, kas jau kādu brīdi māk brīvi lasīt un rakstīt:
- “Anatomijas vārsmas”, dzejoļu cikls, kas tapis, iedvesmojoties no Rīgas Stradiņa universitātes Anatomijas muzeja ekspozīcijas, kur izstādīti vairāki tūkstoši anatomisko preparātu – kauli, dažādi orgāni un ķermeņa daļas, kas mācību un zinātniskiem mērķiem sakrāti anatomikumā. Kopumā ciklā 28 dzejoļi, no kuriem viena daļa ir integrēta muzeja ekspozīcijā, bet otra daļa nodrukāta izstādi pavadošā grāmatiņā, veidojot vienotu veselumu.
Ivara Šteinberga rakstītās literatūras kritikas ir novērtētas ar nomināciju 2020 Normunda Naumaņa balvai.
Pasākumi notiks Liepājas Centrālās zinātniskās bibliotēkas Reģionālajā mācību centrā, bērnu bibliotēkas “Vecliepājas rūķis” telpas - Malkas iela 4, 3.stāvs.