Pirmdiena - grāmatu diena!
Iesaka Liepājas bibliotekāri: Liepājas
Centrālās zinātniskās bibliotēkas vecākā bibliotekāre Agita Katkovska aicina izlasīt
Džoana Hari grāmatu “Nozagtā uzmanība” /Kā atgūt koncentrēšanās spēju/,kuru
izdevis apgāds “Zvaigzne ABC’’ 2024.gadā un no angļu valodas tulkojusi Paula
Prauliņa.
Autors ir žurnālists, kurš sadarbojies ar tādiem prestižiem izdevumiem kā The New York Times, Le Monde, The Guardian un citiem. Viņš ir arī vairāku grāmatu autors, no kurām latviešu valodā pieejama grāmata “Zudušās saiknes”. Tajā, balstoties uz savu personīgo pieredzi un sarunām ar psihiatrijas un citu jomu speciālistiem, autors padziļināti pēta depresijas būtību un tās cēloņus.
Grāmatā “Nozagtā uzmanība” amerikāņu publicists atklāj, ka mūsdienu pasaulē mūsu uzmanība tiek nozagta – gan sociālie tīkli, gan straujais dzīves ritms mūs ikdienā novirza no būtiskā un beidzamajos gados esam mainījuši savu dzīves stilu. Arvien vairāk uzmanības un laika veltot internetam un sociālajiem tīkliem. Dzīve “īmeklī” kļuvusi gandrīz tikpat svarīga kā reālā dzīve. Mūsu paradumi krasi mainījušies un pasliktinājušās spējas veltīt ilgstošu uzmanību kaut kam vienam. Tas ietekmē mūsu sadzīvi, mācības, karjeru.
Dž. Hari stāstījums ir personisks. Viņš pats atzīst savu pieķeršanos sociālajiem tīkliem, novērojis, ka nespēj ilgstoši fokusēties pat uz aizraujošām un nozīmīgām lietām, kā arī satraukums par krustdēlu, kurš neatrauj skatienu no telefona ekrāna. Lai tam rastu risinājumu, viņš intervējis daudzus mūsdienu vadošos zinātniekus un pētniekus, kas meklē iemeslus mūsu uzmanības un koncentrēšanās ilguma nenoturībai un ieklausījies viņu viedokļos.
Autors mūs iepazīstina ar divpadsmit dažādiem faktoriem, kuru dēl tiek zaudēta spēja ilgstoši noturēt uzmanību un koncentrēties. Tiek uzsvērta uztura, miega, stresa nozīme. Arvien vairāk cilvēku lieto medikamentus uzmanības traucējumu dēl, taču pamatcēloņi netiek risināti. Autors vērš uzmanību uz to, ka bērnu veselīga prāta attīstībai vajadzētu ļaut viņiem brīvi, radoši spēlēties. Skolēniem pat mācību stundas laikā jāļauj, skatoties ārā pa logu, sapņot ar vaļā acīm, jo, iespējams, tajā brīdī notiek vislietderīgākais domāšanas process, kas sekmē personisko mērķu sasniegšanu, radošumu un izvērtētu ilgtermiņa lēmumu pieņemšanu.
Īpaši iesaku izlasīt 4.nodaļu par lasīšanu, no kuras galveno gribu citēt: ”Lasot romānu, jūs it kā iegrimstat cita cilvēka prātā. Jūs simulējat sociālu situāciju, dziļi un komplicēti iztēlojaties citus cilvēkus un viņu pieredzi. Tāpēc, var gadīties, ka tiem cilvēkiem, kuri lasa daudz romānu, uzlabojas spēja izprast citus arī ārpus grāmatas lappusēm. Iespējams, daiļliteratūras lasīšana ir tāda kā empātijas treniņnometne, kas vairo cilvēka spēju just līdzi citiem cilvēkiem , un tā savukārt ir viena no bagātinošākajām un vērtīgākajām uzmanības formām, kāda vien mums piemīt.” (99.lpp.)
Grāmatas beigās ir daudzu lappušu garš atsauču saraksts ar izmantoto literatūru, ja ir vēlēšanās kādu no aplūkotajiem jautājumiem izpētīt padziļināti.
Lai jums izdodas uzlabot savas koncentrēšanās spējas! Lasiet vairāk daiļliteratūru!
Grāmatas pieejamība bibliotēkās